درگذشت زن سرشناس

سینما برتر: دیانا آت‌هیل، نویسنده و ویراستار بریتانیایی نویسندگانی چون مارگارت آتوود، جان آپدایک، فیلیپ راث، و وی. اس. نایپول در سن ۱۰۱ سالگی از دنیا رفت.

 

دیانا آت‌هیل که نگاه تیزبینانه‌اش در زندگی و ادبیات به نویسندگان و خوانندگان الهام بخشیده است در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت. خبر هم توسط “گرانتا”، ناشرش تأیید شده است.

آت‌هیل حرفه درخشانی در صنعت نشر داشت و با نویسندگان بزرگی چون فیلیپ راث، مارگارت آتوود، جین رایز، جان آپدایک، و وی. اس. نایپول کار کرد و به عنوان یک نویسنده جوایز ادبی متعددی از جمله کاستا را دریافت کرد.

آت‌هیل در سال ۱۹۱۷ در لندن به دنیا آمد، در دانشگاه آکسفورد ادبیات انگلیسی خواند و در دوره جنگ جهانی دوم برای بی‌بی‌سی کار کرد.

به گزارش ایبنا، آت‌هیل در سال ۲۰۱۲ گفته بود ویراستاری کار آسانی است. “اگر رمانی قابل‌چاپ نباشد منتشرش نمی‌کنیم. من فقط کمی زیباترشان می‌کنم.” در جواب نایپول و آپدایک هم که از ویراستاری‌اش تمجید کردند گفته بود: “اصلاً تغییری در متونشان ندادم. اصلاً به مغزم خطور نکرد که تغییری ایجاد کنم.”

همیشه می‌گفت برای نوشتن درست باید درست فکر کرد. آت‌هیل خوب می‌دانست نویسندگان به دنبال چه هستند و به آنان برای رسیدن به هدفشان کمک می‌کرد. البته دوست داشت با نویسندگانی کار کند که آثارشان ویرایش بیشتری لازم دارد.

گرانتا، ناشر داستان‌ها و کتاب‌های زندگینامه‌اش می‌گوید: “گاهی نویسندگان در آغاز کارشان تفاوت زیادی با نوشته‌هایشان دارند و جهان را از زاویه دید خود و کلماتشان می‌بینند اما دیانا خودش بود: انسانی محکم، صادق، و خوش‌سخن. او سربازِ دقت در نگارش بود و جذابیت زیادی به دنیای نشرِ لندن داد.”

در سال ۲۰۱۷ در مراسمی که برای بزرگداشت صد سالگی‌اش برگزار شد به گاردین گفت که در زندگی انسان خوشبختی بوده است: “همه چیز برای من خیلی خوب پیش رفت و سبب شد دیدگاه مثبتی به فلسفه زندگی داشته باشم. تا جایی که می‌توانم و بدون آسیب زدن به دیگران از زندگی لذت ببرم. صدساله‌های زیادی را نمی‌شناسم که با نوشتن زندگی خود را بگذرانند.”

تگ ها

خبر های دیگر

0 نظرات برای خبر “درگذشت زن سرشناس”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی